#104290
Fraili
Participante

Anque sedria aventurau izilu, se trata dun ehempru de declinación en estremeñu. Abemus en estremeñu, pa los nombris en -u en -i un casu e vocativu, cumu notras tantas luengas, enos que cuandu mos derihimus a arguin se gasta una holma en -o u en -i al respetivi. Izimus: Gório, ahila palantri qu'ara voi yo. Nesa oración Gório está en vocativu, con vocal acabera abierta. Peru alugu izimus El Góriu á ahilau palantri. Aí gastamus en -u polque nu se llama a Góriu, el Góriu es suhetu. Estu tamién aconteci ena "fala". La razón es fonética, polque cuandu gastamus un nombri en hunción vocativa es cumu si ihieramus una entreheción, pol esu izimus "Benardo, ven pacá, coile" i nu izimus "*Benardu, ven pacá, coili". I cuandu saluamus izimus "amos" u "amos allá" i nu "amus". Tantu con entrehecionis de pol sí cumu con nombris (seyan de presona u nu, sustantivus i ahetivus) nu afechamus la vocal final.

Eno tocanti al artículu, se emprea el artículu con nombri própiu, seya de muhel u d'ombri cuandu se conoci el referenti, polo menus esa es la costumbri enos muestrus puebrus. Izimus "El Huli i la Rosina estuvun ayeltardi en casa", nu "Huli i Rosina estuvun en casa". Evo, tendrias que acraralmi una mihina mas esi usiu nel vuestru puebru al tentu el nombri los ombris. Un salú.